Rejestrator samochodowy - jaki rejestrator jazdy wybrać?

Jako kierowca na pewno wiesz, jak niebezpieczna potrafi być jazda samochodem po mieście. Wymuszenia pierwszeństwa, nadmierna prędkość i brak uwagi mogą się skończyć kolizją z innym pojazdem. W takiej sytuacji nie zawsze łatwo jest udowodnić, kto zawinił, szczególnie gdy polegasz na świadkach zdarzenia. Właśnie dlatego pomyśl o zainstalowaniu w samochodzie rejestratora, który będzie nagrywał wszystko, co się dzieje.

Dzięki temu zyskasz pewność, że łatwo się obronisz przed oszustami i „łowcami odszkodowań”. Będziesz mieć bowiem wiarygodny materiał dowodowy w postaci nagrania. Tego typu urządzenie może też pomóc w zabezpieczeniu samochodu na parkingu. Ochroni je przed kradzieżą i zniszczeniem.

Jaki rejestrator samochodowy wybrać? Jakie funkcje powinien mieć dobry wideorejestrator? Poniżej przedstawiamy, co warto wiedzieć o kamerach samochodowych.

Rejestrator samochodowy - czym jest?

Wideorejestrator to niewielka kamera, podobna nieco pod względem wielkości i możliwości do kamery sportowej. Montujesz ją we wnętrzu samochodu – najczęściej na przedniej szybie lub przy lusterku wstecznym. Kamera jest podłączona do gniazdka zapalniczki, dlatego działa po uruchomieniu pojazdu (przy czym warto pamiętać, że w niektórych modelach samochodów gniazdko zapalniczki jest pod napięciem stale, także przy wyłączonym zapłonie). Rejestrator, jak sama nazwa wskazuje, nagrywa to, co się dzieje przed samochodem. Robi to w pętlach (zwykle 2-3-minutowych), następnie nadpisuje nagrania.

Większość kamer samochodowych ma funkcję detekcji wstrząsów. W sytuacji, gdy rejestrator wykryje uderzenie (np. w wyniku kolizji), zabezpieczy takie nagranie w specjalnym folderze. Dzięki temu masz pewność, że materiał się zachowa, mimo nagrywania w pętli.

Kamera samochodowa zapisuje wideo najczęściej na zewnętrznym nośniku. Warto od razu wyposażyć ją w kartę pamięci. Minimum to 32 GB, bo im lepsza jakość nagrania, tym więcej miejsca zajmuje.

Funkcje i charakterystyka

Większość kamer samochodowych nagrywa obraz wyłącznie z przodu, sprzed maski. Możesz jednak wybrać urządzenie, które będzie wyposażone w dwie kamery, przednią i tylną. Przednia będzie nagrywać to, co dzieje się przed pojazdem, natomiast tylna zarejestruje obraz z tyłu auta. Na dodatek, taki model wideorejestratora może być używany także jako kamera cofania, dzięki czemu ułatwisz sobie wykonywanie trudnych manewrów na parkingu. W takiej sytuacji najczęściej kamera cofania jest umieszczona w ramce tylnych tablic rejestracyjnych.

Wideorejestrator może być samodzielnym, niewielkim urządzeniem, które za pomocą przyssawek montujesz na przedniej szybie samochodu lub… na lusterku wstecznym. Ten drugi sposób pozwala Ci oszczędzić miejsce i zachować odpowiednią widoczność przedpola.

Niektóre kamery nagrywają wyłącznie podczas jazdy, gdy samochód jest uruchomiony. Są jednak dostępne na rynku rejestratory z trybem parkingowym, który pozostaje w trybie czuwania, nawet jeśli nie ma Cię w samochodzie. Jeśli tylko zostanie wykryty ruch lub wstrząs, kamera rozpocznie nagrywanie. Dzięki temu zarejestruje, kto próbuje uszkodzić lub nawet skraść pojazd.

Czym się kierować podczas wyboru. Jaki wideorejestrator kupić?

Szukasz odpowiedniego rejestratora? Przede wszystkim zwróć uwagę na jakość, w jakiej nagrywa. To bardzo istotna kwestia – w razie nieprzewidzianej sytuacji na drodze będziesz najprawdopodobniej potrzebować wideo z wyraźnie widocznymi numerami tablic rejestracyjnych samochodu, który spowodował zagrożenie lub kolizję. W kwestii materiału dowodowego każdy szczegół jest ważny.

Jeśli często podróżujesz w nocy, Twój wideorejestrator musi dobrze sobie radzić także z nagrywaniem w słabym oświetleniu. Jeszcze lepiej, jeśli jest wyposażony w diody LED, które w razie potrzeby doświetlą obraz (ta funkcja często występuje razem z trybem parkingowym).

Kamera samochodowa z trybem parkingowym chroni Twój samochód także na postoju. Po wyłączeniu zapłonu przechodzi w tryb czuwania. Nagranie rozpoczyna, gdy tylko wykryje ruch w pobliżu pojazdu lub wstrząsy.

Wideorejestrator może Ci także ułatwić wykonywanie trudnych manewrów. Wystarczy, że wybierzesz model z kamerą cofania, która pokaże Ci, co znajduje się za Twoim samochodem. Możesz też zdecydować się na model z trzema kamerami, które jednocześnie filmują to, co dzieje się przed pojazdem, za nim oraz… w jego wnętrzu.

Ranking rejestratorów jazdy 2020

Poniżej prezentujemy najciekawsze modele rejestratorów jazdy. Wśród nich znajdziesz proste kamery samochodowe i te bardziej zaawansowane, z dodatkowymi funkcjami. Zobacz, jaki rejestrator wybrać.

Rejestrator HD z kamerą cofania: REJESTRATOR JAZDY FRAHS KAMERA COFANIA HD 1080P 2,7" KAMERKA SAMOCHODOWA

Klasyczny wideorejestrator: WIDEOREJESTRATOR JAZDY FRAHS KAMERA SAMOCHODOWA

Rejestrator w lusterku z kamerą cofania i trybem parkingowym: REJESTRATOR JAZDY FRAHS KAMERA COFANIA W LUSTERKU HD PRZÓD TYŁ

Wideorejestrator Full HD w lusterku z kamerą cofania: REJESTRATOR FRAHS KAMERA COFANIA W RAMCE LUSTERKO FULL HD

Wideorejestrator z 3 kamerami i detektorem ruchu: REJESTRATOR KAMERA COFANIA FRAHS 3 KAMERY FULL HD

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.