Głośnik Bluetooth. Jaki głośnik mobilny wybrać?

Kiedy chcesz posłuchać muzyki, wybierasz słuchawki. Kiedy chcesz puścić swoją ulubioną playlistę znajomym, wybierasz głośnik Bluetooth. Jakie jego parametry są istotne? Jak wybrać dobry głośnik bezprzewodowy na imprezy i wyprawy w plenerze? O tym piszemy poniżej.

Do czego służy głośnik Bluetooth?

Głośnik Bluetooth to akcesorium podobne do zwykłego głośnika. Różnica polega na tym, że jest zupełnie bezprzewodowy, możesz więc używać go tam, gdzie tylko zechcesz, bez obaw, że nie będziesz mieć dostępu do prądu.

Bezprzewodowy głośnik łączy się z telefonem za pomocą Bluetooth. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi głośnik może działać z dala od prądu przez wiele godzin. Wystarczy, że przed użyciem naładujesz go do pełna.

Wśród głośników znajdziesz szereg modeli: od prostych, niewielkich i kompaktowych, idealnych, by je zabrać ze sobą w kieszeni lub plecaku, po znacznie większe i bardziej zaawansowane, zapewniające nieporównywalną jakość dźwięku, ale też nieco mniej mobilne (do zabrania ze sobą, jeśli podróżujesz samochodem).

Niektóre modele mają nawet możliwość podłączenia mikrofonu, dzięki której z łatwością zorganizujesz plenerowe karaoke ze znajomymi!

Głośniki mobilne z założenia służą do odtwarzania muzyki ze smartfona lub tabletu. To jest ich podstawowa funkcja. Oprócz tego wiele modeli ma też wbudowane radio. Dzięki temu możesz nie tylko odtwarzać własne playlisty, lecz także posłuchać ulubionej stacji lub aktualnych wiadomości.

Mogą być wyposażone w szereg złączy, dzięki którym je ze sobą połączysz i stworzysz mobilny system stereo. Są też głośniki wyposażone w funkcję Multipoint, która pozwala na ich bezprzewodowe łączenie w zestaw nagłośnieniowy.

Wiele modeli głośników ma też diody i jednocześnie pełni funkcję lampki lub latarki. Mogą też służyć jako powerbank – wystarczy pojemny akumulator i port USB do ładowania innych urządzeń.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie głośnika mobilnego?

Idealny głośnik to ten, który spełnia Twoje oczekiwania. A te będą inne, gdy chcesz nosić głośnik w kieszeni, a jeszcze inne, gdy planujesz korzystać z niego w ogrodzie.

Wielkość głośnika

To podstawowa kwestia: czy zależy Ci bardziej na kompaktowych rozmiarach, czy na doskonałej jakości dźwięku? Mniejszy głośnik łatwiej będzie Ci ze sobą zabrać, bo zmieści się w kieszeni lub w plecaku. Większy głośnik natomiast, dzięki możliwości zmieszczenia w jego obudowie większej liczby komponentów i większego akumulatora, będzie odtwarzał dźwięki lepszej jakości, a także działał dłużej bez ładowania.  

Może mieć więcej przydatnych złącz, od wejścia audio, przez port USB do ładowania innych urządzeń, nawet po wejście na mikrofon. Taki głośnik jednak znacznie lepiej się sprawdzi, umieszczony w jednym miejscu na stałe (np. w warsztacie) lub kiedy zabierasz go ze sobą w podróż samochodem.

Zasięg głośnika bezprzewodowego

Skoro mówimy o głośniku, który nie ogranicza Cię zasięgiem kabla, warto wspomnieć o jego bezprzewodowym zasięgu. Ten parametr bowiem określa, jak bardzo głośnik może być oddalony od Twojego smartfona. W przypadku głośników Bluetooth zasięg wynosi zwykle od 10 do 30 metrów, co oznacza, że możesz np. ładować smartfon w pokoju, podczas gdy słuchasz muzyki z głośnika na tarasie.

Dodatkowe funkcje

Głośniki Bluetooth, choć z założenia służą do odtwarzania muzyki, są zwykle wyposażone w szereg ciekawych funkcji. Do jednej z najbardziej podstawowych należy wbudowane radio. Jeśli więc znudzi Ci się już muzyka, możesz zawsze posłuchać aktualnych wiadomości.

Kolejna opcja to obsługa połączeń, która czyni z głośnika swego rodzaju zestaw głośnomówiący. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz gorączkowo biec do telefonu za każdym razem, gdy ktoś do Ciebie zadzwoni – po prostu odbierzesz połączenie z poziomu głośnika.

Kolejna ciekawa funkcja to możliwość podłączania urządzeń przewodowo. Wystarczy, że Twój głośnik ma złącze audio, a już możesz z powodzeniem korzystać z przewodowej transmisji, która z założenia zapewnia jeszcze lepszą jakość dźwięku. W ten sposób połączysz także ze sobą pojedyncze głośniki i uzyskasz efekt stereo.

Niektóre modele są tak bogato wyposażone w porty, że możesz ich z powodzeniem używać jako powerbanku, a nawet podłączyć mikrofon i zorganizować karaoke ze znajomymi!

Obsługa głośnika

Te najbardziej podstawowe modele głośników obsługujesz przede wszystkim z poziomu smartfona. Mogą mieć jakieś podstawowe przyciski na obudowie, ale „główna” obsługa odbywa się bezprzewodowo.

Im bardziej zaawansowany model, tym bardziej „samodzielny”. Innymi słowy, lepiej sprawdzi się tam, gdzie na przykład masz brudne ręce (podczas pracy w warsztacie lub ogrodzie) lub mokre (np. na basenie). W końcu na pewno zależy Ci na tym, by nie zabrudzić lub nie zachlapać smartfona. W takiej sytuacji znacznie lepiej będzie sterować muzyką z poziomu głośnika.

To też sprawia, że głośnik może Ci towarzyszyć, podczas gdy smartfon np. ładuje się w pokoju. Muzykę w każdej chwili możesz zmienić lub zatrzymać bezpośrednio na głośniku.

Odporność na trudne warunki

Z głośnika bezprzewodowego najczęściej będziesz korzystać podczas wyjazdów, w plenerze, na plaży lub w ogrodzie. To oznacza, że urządzenie musi być odporne na różne czynniki.

Podstawą jest wodoszczelność i pyłoszczelność – dzięki temu masz pewność, że urządzenie po zachlapaniu czy kontakcie z piaskiem nadal będzie działać. Stopnie ochrony pod tym względem mogą się różnić, w zależności od tego, czy głośnik jest odporny na zachlapanie, czy wręcz na zanurzenie.

Zobacz wszystkie głośniki bezprzewodowe w sklepie internetowym Frahs.pl

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.