Dron - jaki kupić? Polecane modele w rankingu 2020

Jeśli kochasz fotografię, na pewno wiesz już, jakie możliwości w tej dziedzinie może zapewnić Ci dron. Niezwykłe perspektywy, ujęcia z wysokości i niebanalne widoki, które trudno zapomnieć.

Szukasz drona z kamerą? Potrzebujesz modelu, który pomoże Ci nauczyć się pilotowania? A może wolisz bardziej zaawansowanego drona? Sprawdź nasze porady oraz ranking dronów, na które warto zwrócić uwagę!

Dron - co to jest?

Dron to rodzaj bezzałogowej maszyny latającej, tzw. UAV (ang. unmanned aerial vehicle). Obsługujesz go zdalnie, zwykle za pomocą pilota. Najczęściej spotykanym modelem jest dron z kamerą, który służy przede wszystkim do fotografowania i nagrywania filmów „z lotu ptaka”. Dobry dron rejestruje obraz wysokiej jakości, potrafi „zawisnąć” w powietrzu i ma możliwość sterowania za pomocą smartfona. Dzięki temu na ekranie telefonu zobaczysz podgląd z kamery drona i dopracujesz swoje ujęcia.

Podział dronów

Na rynku dostępny jest szeroki wybór dronów. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim konstrukcją. Od niej zależy, do czego możesz je zastosować i jakie niedostępne miejsca za ich pomocą sfilmujesz.

Multikoptery/wielowirnikowce – to najpopularniejsze modele latających dronów. Do unoszenia się wykorzystują szybko obracające się śmigła. Wśród nich wyróżniamy tricoptery (z trzema śmigłami) i quadrocoptery (z czterema śmigłami).

  • Płatowce – to drony, które wizualnie przypominają samoloty. Unoszą się w górę również na podobnej zasadzie, dzięki zastosowaniu skrzydeł i silnika.
  • Drony jeżdżące – to modele na kołach. Niektóre z nich mogą nawet wykonywać skoki!
  • Drony pływające – to swego rodzaju multikoptery, które nie tylko latają, lecz także unoszą się na wodzie.

Jaki dron kupić?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, określ najpierw, do czego chcesz używać swojego drona. Najprostszy model wybierzesz, gdy dopiero zaczynasz, chcesz nauczyć się podstaw i sprawdzić, czy to hobby dla Ciebie. Bardziej zaawansowana maszyna sprawdzi się, gdy masz już doświadczenie. Profesjonalne drony wybierają zawodowcy, np. filmujący na zlecenie.

Dron – czy potrzeba na niego zezwolenia?

Zgodnie z polskimi przepisami, możesz latać dronem rekreacyjnie lub sportowo bez specjalnych zezwoleń. Pamiętaj tylko, że Twój dron nie może ważyć więcej niż 25 kg (wraz z wyposażeniem, czyli np. z aparatem) i że musisz mieć urządzenie w zasięgu wzroku (to tzw. loty VLOS – z ang. Visual Line of Sight).

Możesz korzystać z drona tylko na niekontrolowanej przestrzeni powietrznej. Nie używaj go w pobliżu lotnisk ani nad miastami. W internecie są dostępne specjalne mapy, na których sprawdzisz, gdzie znajdują się strefy lotnicze wyłączone z ruchu. Nie przekraczaj też wysokości 150 metrów. Najbezpieczniej jest więc latać w odludnych miejscach, np. nad łąką.

Jaki dron dla początkującego?

Właśnie zaczynasz swoją droniarską przygodę, ale jeszcze nie wiesz, czy to zajęcie dla Ciebie? Chcesz nauczyć się podstaw pilotowania? Postaw na minimalizm. Mniejszy, prostszy i tańszy dron pozwoli Ci zrozumieć jego sposób działania, nauczyć się sterowania urządzeniem i sprawdzić, czy latanie daje Ci radość. Dobrze, gdy jest wyposażony w żyroskop – dzięki temu będzie zwrotny i łatwiej utrzymasz jego stabilność w locie.

Dron z trybem Headless to również rozwiązanie dla początkujących. „Headless” oznacza, że nie musisz za każdym razem obliczać w głowie kierunków, nawet jeśli maszyna jest ustawiona tyłem do Ciebie. Jej obsługa jest wręcz intuicyjna – np. kiedy pociągniesz do siebie prawy drążek pilota, dron wróci do Ciebie.

Przydatną funkcją dla początkującego może być także auto-powrót. Dzięki temu w każdej chwili łatwo zawrócisz drona do siebie, nawet jeśli manewrowanie w danym miejscu okaże się zbyt skomplikowane.

Kiedy już nabierzesz wprawy, możesz wybrać bardziej zaawansowany model z możliwością podłączenia smartfona. Dzięki temu zobaczysz podgląd z kamery drona i wybierzesz lepsze ujęcia.

Dron z barometrem potrafi „zawisnąć” w powietrzu, a także znacznie lepiej utrzymuje aktualną pozycję w locie. Pomocny będzie również tryb inteligentnej orientacji lotu, dzięki któremu dron utrzymuje swoją pozycję bez konieczności ciągłego sterowania.

Dron dla bardziej zaawansowanego użytkownika będzie także umożliwiał robienie zdjęć i nagrywanie filmów w wyższej rozdzielczości. To już zasługa znacznie lepszej kamery niż w przypadku podstawowego modelu.

Do zastosowań profesjonalnych, np. do wideofilmowania imprez czy też w przemyśle przeznaczone są najbardziej zaawansowane drony. Mają najlepsze systemy sterujące i kamery o bardzo wysokiej rozdzielczości. Niejednokrotnie pozwalają także na podłączenie profesjonalnego aparatu cyfrowego, kamery sportowej lub lustrzanki. Takie modele kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ranking dronów 2020

Dobry dron – jak go wybrać? W zakupie odpowiedniego modelu pomoże Ci nasz ranking dronów. Podzieliliśmy w nim modele pod względem ceny i zastosowania. W pierwszej kolejności zobaczysz drony, które sprawdzą się dla zupełnie początkujących, natomiast kolejne modele to te, które usatysfakcjonują także bardziej zaawansowanych droniarzy.

Zobacz, jakiego drona kupić:

Prosty dron dla początkujących - DRON RH807 MINI AIRCRAFT 2.4GHZ

Nieco bardziej zaawansowany model - DRON SYMA X15A 2.4GHZ

Najlepszy dron dla początkujących i bardziej zaawansowanych użytkowników - DRON SYMA X8SW 2.4GHZ

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.